רצח בבית האדום

תקציר
פרק ראשון
ביבליוגרפיה

תקציר 

ספרו החדש של הסופר המוערך אלון חילו הוא מותחן היסטורי מסקרן ויוצא דופן, הכתוב ביד-אמן.

זוהי תקופת מאורעות הדמים בארץ ישראל של שנת תרפ"א, ששיאן ברצח הסופר והמנהיג יוסף חיים ברנר וחבריו השוכנים בבית אחד, בית משפחת יצקר, בין הפרדסים והחולות בקרבת יפו.

ימים קשים ודרמטיים אלה מתוארים מנקודת מבטם של שלושה עדים: הסופר העברי הנשכח יוסף לואידור, הגנן הערבי מוראד אלקרנאווי והילדה רנין אלזיאת.

כל אחד מהעדים מצטייר כדמות מובחנת, המתאפיינת בלשון ובאופי משלה, וכל אחד מהם מתאר את השתלשלות האירועים הטרגית מנקודת מבטו.
צירופן יחד של שלוש נקודות המבט יוצר תמונה מלאה, מטרידה ומעוררת השתאות, שדרכה מתבררות וצפות סוגיות אתיות, חברתיות וערכיות שקשורות לזהות, לנאמנות ולאהבה.

זהו סיפורו של איש הרוח המתקשה למצוא את מקומו בקרב חבריו החלוצים, סיפורו של בן הארץ המתקשה לקבל את השינויים שמביאים עימם השכנים החדשים וסיפורה של ילדה שמיטיבה לראות לא רק את מה שהיה, אלא גם את מה שיכול היה להיות.

מדוע סירבו יושבי בית יצקר לעלות על המכונית שנשלחה לחלצם? לאן נעלמה גופתו של לואידור? מי היה הילד הערבי שמת והאם יש קשר בין מותו ללינץ' הקולקטיבי? חילו מטפל בשאלות אלו לא כהיסטוריון, אלא כמספר סיפורים המציג בפני קוראיו תמונת עולם ומציע להם לבחון ולחקור אותה.

בדומה לספריו הקודמים, עטורי השבחים, "מות הנזיר" ו"אחוזת דג'אני", גם כאן משולבים באופן ייחודי שני ממדים: ההיסטורי יחד עם האישי. חילו שב ומביט על אירועי הרצח בשנת תרפ"א בעיניו של סופר אמת, עיניים המתעקשות לברור בקפידה את הסיפורים הקטנים שמאחורי הסערות הגדולות.

זהו ספרו הרביעי של אלון חילו, יליד יפו 1972, העובד כמשפטן ומתגורר בתל אביב.